Taze Fasulye Kızartması Tarifi

 • Yasemin Haldız
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Taze Fasulye Kızartması Tarifi
  4
  kişilik
  15
  dakika

  İlkbahar geldikten sonra sofralarda işler değişir, rengarenk sebzeler türlü türlü şekillere girerler. Bu güzelim sebzelerden en çok sevileni ise taze fasulye. Taze fasulye ile pişirebileceğiniz yemeklerin hepsi hafif olacak ve hepsi çok lezzetli ama kızartması bir başka güzel. Çerez gibi yenilir, koca tabak nasıl bitti anlayamazsınız. Taze fasulyenin kızartmasının da olduğu az bilinir, eğer zaten biliyorsanız ne ala ama eğer denemediyseniz çok şey kaçırırsınız. Hele ki balkonda kurulan sofraların zamanı geldiğinde, şöyle üstüne sarımsaklı yoğurt dökülmüş bir kızartma tabağına, yanında bir de karpuz olursa hangimiz hayır diyebiliriz.

  Şimdi o kızartma tabağındaki patlıcan, kabak, biber, domateslerin yanına bir de taze fasulyeyi ekleme zamanı. Sadece haşlayıp, unlamanız ve kızgın yağda cızırdatmanız yeterli. Yok böyle bir lezzet, balkon sefanız bitmesin diye duacımız olursunuz.

  Malzemeler

  500 gram
  çalı fasulyesi
  2-3 yemek kaşığı
  un
  1 tatlı kaşığı
  tuz
  3/4 su bardağı
  sıvı yağ

  Yapılışı

  Öncelikle fasulyeleri yıkayın ve sap kısımlarını ayıklayın, ardından fasulyeleri kırmadan bütün bir şekilde derince bir tencereye alın ve tuzlu suda yaklaşık 10 dakika, fasulyeler yumuşayana dek haşlayın.
  Haşladığınız fasulyeleri süzün ve soğuk sudan geçirin.
  Yağı bir kızartma tenceresine alın ve kızdırın.
  Bir tepsiye unu serpiştirin ve ılıklaşmış olan fasulyeleri teker teker bu una bulayıp kızgın yağa atın, altlı üstlü çevirerek kızarttıktan sonra, havlu kağıt serdiğiniz bir tabağa alın ve fazla yağının süzülmesini sağlayın.
  Tüm fasulyeleri bu şekilde kızarttıktan sonra bir servis tabağına alın, üstüne sarımsaklı yoğurt gezdirin ve dereotuyla süsleyip servis edin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.